Mikrobióm, inosín a A2A receptory

V poslednom článku sme písali o regulačných T lymfocytoch (Tregs). Sú to bunky, ktoré pomáhajú udržať imunitnú rovnováhu. Štúdia, o ktorej píšeme dnes, je z roku 2016 a popisuje jeden konkrétny probiotický kmeň a jeho účinok na mikrobiotu myší. Taktiež objasňuje účinok inosínu na autoimunitu.

Autori (He et al., 2016) uvádzajú, že mikrobióm pomáha nastolovať imunitnú rovnováhu tak, že reguluje Treg bunky, Th1 bunku a Th2 bunky. V súčasnosti (resp. v roku 2016) nie je známe, či je možné ochorenia v ktorých hrá úlohu nedostatok Treg buniek, liečiť zameraním sa na črevný mikrobióm Autori sami ukazujú celkom zaujímavé výsledky na pokusoch s myšami.

Vedci v tejto štúdii použili tzv. scurfy mouse – myši, ktoré majú mutáciu na génoch FOXP3, čo spôsobí, že sú upravené tak, aby nemali funkčné Treg bunky a teda aby mali problém s udržaním imunitnej rovnováhy. Na týchto zvieracích modeloch autori ukazujú, že tieto myši majú narušené bežné zloženie črevnej mikrobioty – teda majú dysbiózu.

Za pomoci Lactobacilla reuteri sa vedcom podarilo dosiahnuť, že myši prežívali dlhšie a znížil sa u nich multiogránový zápal. Lactobacillus reuteri zmenil metabolomický profil, ktorý vnikol nedostatkom Treg buniek a hlavným efektom bolo obnovenie hladiny purínového metabolitu inosínu. Inosín je látka, ktorá ma imunomodulačné účinky (Haskó, Sitkovsky, & Szabó, 2004). Keď týmto inosínom kŕmili myši, predĺžilo im to život a zastavilo multiogránový zápal znížením Th1/Th2 buniek a ich cytokínov. Vedci zistili, že tento mechanizmus je závislý od existencie A2A receptorov adenosínu, ktoré boli podmienkou pre to, aby inosín a Lactobacillus reuteri mali vôbec nejaký účinok.

Výsledky, ktoré táto štúdia ukazuje hovoria o tom, že práve os mikrobióm-inosín-A2A receptor je jednou z možných ciest pri súboji s autoimunitou, ktorá sa spája s dysfunciou Treg buniek.

Zdroje

  • He, B., Hoang, T. K., Wang, T., Ferris, M., Taylor, C. M., Tian, X., … Liu, Y. (2016). Resetting microbiota by Lactobacillus reuteri inhibits T reg deficiency–induced autoimmunity via adenosine A2A receptors. The Journal of Experimental Medicine214(1), 107–123. https://doi.org/10.1084/jem.20160961
  • Haskó, G., Sitkovsky, M. V., & Szabó, C. (2004). Immunomodulatory and neuroprotective effects of inosine. Trends in Pharmacological Sciences25(3), 152–157. https://doi.org/10.1016/j.tips.2004.01.006

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.